UDRŽATEĽNOSŤ

ETHICALLITY IS
AN ATTITUDE

Našou misiou je nahradiť 10 kusov oblečenia 1 kvalitným. Takým, na ktoré bolo spotrebovaných čo najmenej surovín, ktoré je šetrné k životnému prostrediu aj k ľuďom, a ktoré aj po ukončení svojej životnosti nezanechá dlhšiu stopu ako je nevyhnutné.

Našou víziou je stať sa módnou značkou, ktorá je uhlíkovo neutrálna a podstatne zníži uhlíkovú stopu textilného priemyslu a vráti do výroby etiku, ktorá sa zaslúži o to, aby sa vyrábalo, spotrebovávalo aj vyhadzovalo menej. Ale stále značkou plnou života.

K ČOMU MÔŽEME PRISPIEŤ, KEĎ BUDEME NAKUPOVAŤ MENEJ A PLATIŤ VIAC?

Prirodzená zamestnanosť. Zahraničné firmy vyrábajúce v rozvojových krajinách však môžu vyrábať lacnejšie len vďaka extrémne nízkym mzdovým nákladom či nedodržiavaniu ekologických štandardov. Tomu bohužiaľ konkurovať nemôžeme.

Získali by sme dlhotrvajúce produkty s úplne inou kvalitou.

Znížili by sme odpad z textilného priemyslu, pretože by ľudia vďaka vyšším cenám kupovali menej a viac rozmýšľali ako s tovarom naložia, a tým pádom by aj výrobcovia vyrábali menej.

Efektivita firiem pre inovácie. Firmy by mohli mať oveľa viac prostriedkov na lepšie aktivity ako tlačenie nákladov na minimum.

Zníženie objemu produkcie pri rovnakom finančnom obrate (menej surovín, rovnako peňazí).

Extrémne zníženie uhlíkovej stopy.

MATERIÁLY.

Využívame primárne materiály ako je bavlna, ľan alebo micromodal. Snažíme sa vždy vyberať len tie s certifikátmi a tie, ktoré majú najkratšiu uhlíkovú stopu.

Rovnako všetky doplnky používame z prírodných farbív (potlače), bavlny (ceduľky) alebo corroza (gombíky). Niektoré doplnky sa nám nedarí robiť ekologickejšie (skracovače na podprsenkách) a aktuálne na tomto pracujeme.

Čo ďalšie by ste mohli okom posúdiť? Je dôležité pozrieť sa na produkt a zvážiť, či nie je vyrobený z množstva rôznych materiálov - šnúrky, cvoky, gumy, umelé ceduľky, odznaky, alebo aj z rôznych materiálov (napríklad: bavlna, elastan, nylon). Také produkty sú potom prakticky nerecyklovateľné.

TRANSPARENTNE ZVEREJNENÉ CERTIFIKÁTY

Každý výrobok sa skladá z niekoľkých častí, a aj keď nemáme na naše výrobky vždy jednotné certifikáty, transparentne uvádzame, aká časť produktu má aký certifikát.

BASIC KÚSKY NAVRHNUTÉ TAK, ABY VYDRŽALI

Vyrábame basic kúsky pre vaše každodenné potreby - tak, aby vydržali a vy ste nemuseli toľko nakupovať. Používame tie najkvalitnejšie materiály a procesy, ktoré zaistia niekoľkoročnú výdrž našich produktov. Zameriavame sa na to, aby vám naše výrobky skvele padli, zvykli ste si na nich a mohli ich nakupovať pravidelne. Tým znižujeme riziko zlých nákupov – tie vedú k plytvaniu nielen materiálnemu, ale aj k plytvaniu energie vynaloženej na neustále hľadanie a skúšanie nového tovaru.

SOCIALNÁ ZODPOVEDNOSŤ

Niektoré produkty vyrábame v NAOZAJ chránených dielňach a k našim dodávateľom aj odberateľom sa snažíme správať maximálne férovo. Píšeme blog o udržateľnosti, snažíme sa čitateľov edukovať a byť tak súčasťou ekosystému na podporu udržateľnosti, ktorý v posledných rokoch naberá na sile.

NO PLASTICS. NAOZAJ RECYKLOVATEĽNÉ OBALY

Využívame len 100 % papier, s prírodnou lepenkou s lepidlami na báze prírodného kaučuku. Žiadna laminácia, žiadne skryté fólie, ktoré síce zabraňujú ľahšiemu pretrhnutiu našich krabičiek, ale tiež zabraňujú recyklácii a tak obal nie je recyklovateľný len na oko.

YOUR MOMENTS KONCEPT.

V roku 2021 sme predstavili koncept Your Moments. Nielenže odhaľuje skutočné zákulisie našich reálnych zákazníkov v ich autentickom prostredí, ale tiež má za cieľ znižovať naše marketingové výdavky, a tým vytvárať väčší priestor na investície do zlepšovania všetkých procesov. Radi by sme prešli na celú tvorbu nášho audiovizuálneho obsahu práve touto formou.

NO MICROPLASTICS
UŠETRITE PRÍRODU MENEJ ČASTÝM PRANÍM

Áno, k šíreniu mikroplastov prispievame napríklad častým praním produktov, ktoré obsahujú plastové prímesi alebo produkty s plastovými doplnkami.

Časté pranie spôsobuje ďalší efekt – spotrebu vody a vypúšťanie ďalších chemikálií do obehu.

My sa snažíme prispieť všetkému tým, že naše produkty neobsahujú žiadne syntetické doplnky. Všetky naše potlače, ceduľky alebo doplnky sú z prírodných farieb, bavlny alebo napríklad corozza, ktoré mikroplasty neuvoľňujú. Vy môžete prispieť tým, že budete prať menej - až vtedy, ak je oblečenie špinavé. Niekedy ho totiž stačí iba vyvetrať.

CERTIFIKÁTY

Zoznámte sa s výrazmi ako GOTS/BCorp/Oekotex/PETA.

Viac o certifikátoch sa dozviete v našom článku tu, avšak tu je nutné povedať, že sa zameriavame na výber dodávateľov, výrobcov a produktov, ktoré tieto certifikáty spĺňajú a dbajú na nich. A to by sme mali robiť všetci. Hľadajte tieto logá na obaloch produktov alebo predajných miestach.

RECYKLÁCIA & MINIMUM WASTE

Už nepotrebujete náš produkt? Zvážte to prosím a pokiaľ ste si 100 % istí, vložte ho do nádob na recyklovateľný textil od firiem ako je Potex či ďalšie, ktoré máte vo svojom okolí.

A čo zo zvyškov robíme my? Snažíme sa ich vyťažiť. Preto hľadáme výrobky, ktoré môžeme robiť zo zvyškov látok. Takto už môžete nakupovať naše spacie masky a vonné vrecká, ktoré vznikajú vďaka zvyškom spodnej bielizne alebo obliečok.

Zbytky látek, které už nespotřebujeme, věnujeme firmám pro další využití - např. pro zpracování na výplně v automobilovém průmyslu.

PREČO JE TO TAK DÔLEŽITÉ?

Ohromná spotreba vody (na pestovanie, premenu na finálnu látku)

Spotreba ďalších surovín (či už primárnych ako je bavlna, tak sekundárnych ako je ropa na dopravu celého reťazca)

Tvorba veľkého množstva odpadu (chemikálie spojené s úpravou látok)

Emisie vynaložené na všadeprítomnú dopravu

Vysoké náklady na priestory, strojné vybavenie a ľudský faktor

Náklady spojené so znižovaním emisií celého procesu

Náklady na recykláciu, skládkovanie a s tým spojený vplyv na ekológiu

BETTER TOGETHER.

Poďte s nami znížiť negatívne dopady módneho priemyslu.
My sa snažíme na všetkých frontoch a vy môžete prispieť tým, že budete inšpirovať ostatných.

„KOĽKO DO KOREŇOV, TOĽKO DO KORUNY“ - FORBES

Viac o nás a udržateľnosti
elkalounge.sk/udrzatelnost

Viac o našich materiáloch
elkalounge.sk/materialy

Viac o hlbších témach
elkalounge.sk/blog

Your moments. Everyday. Only. Playful. Together. All day Sporty. All day Elegant.